fbpx

Kapadokya Gurme Turu

0
Fiyat
Fiyat
Rezervasyon Formu
Talep Formu
Adınız, Soyadınız*
E-Posta Adresiniz*
Talebiniz*
* I aggree with Terms of Service and Privacy Statement.
Bir sonraki adıma geçmeden önce lütfen tüm şartlar ve koşulları kabul ediniz.
Tur henüz mevcut değil.

Rezervasyon

Beğeni Listesine Kaydet

Adding item to wishlist requires an account

1459

Neden Bizi Tercih Etmelisiniz?

  • Sorunsuz En İyi Fiyat Garantisi
  • 7/24 Müşteri Hizmetleri
  • Özel Turlar ve Etkinlikler
  • Ücretsiz Seyahat Sigortası

Bir sorunuz mu var?

Jakuzili odalarımızda eşsiz anlar için tüm sorularınızı cevaplandırmaktan memnuniyet duyarız.

+90 384 341 57 78

bilgi@kapadokyabalayituru.com

Tur Fotoğrafları
Tur Detayları
Kapadokya Gurme Turu

Kapadokya sahip olduğu doğal güzellikler ve kültürel öğelerle tüm dünyanın en önemli merkezlerindendir. Hele bir de yemek kültürü denilince Anadolu’nun lezzetler biyografisi gibidir. Dillenir, efsaneleşir. Buğday ve bulgurun kutsal topraklarıdır. Hamur ve kıymanın aşkını mantıyla anlatır. Tandır ocaklarıyla, Anadolu’daki gelmiş geçmiş tüm atalarının adeta elini öper. Ölümsüzdür… Yemeğe ihtiyaçla değil, kültürle nefes verir. Bağlarını periler sular. Üzümün öyküleştiği yerdir. Küçük Asya’nın gurmesidir.

Program (80 € / Kişi Başı)
  • 1.istasyon: ortahisar kasabası (tandır ekmeği yapımı ve yöresel kahvaltı) (08.00 -09.00)
  • 2.istasyon: uçhisar kadın kalkınma derneği (09.30 – 11.30)
  • 3.istasyon: mustafapaşa hanımeli restoran (12.00 – 14.30)
  • 4.istasyon: sultan sofrası (15.00 – 16.30)
  • 5.istasyon: kabak çekirdeği atölyesi (18.00 – 18.30)
  • 6.istasyon: guray seramik atölye & müze - avanos (19.00– 20.00)
Detaylar

1.istasyon: ortahisar kasabası (tandır ekmeği yapımı ve yöresel kahvaltı) (08.00 -09.00)

Tandır tam anlamıyla atalarımızın geleneğidir ve özellikle İç Anadolu ve Doğu Anadolu’da yaygın olarak günümüzde de kullanılır. Ortahisar’da Ortahisar Kalesi’nin eteklerinde küçük ve sevimli işletmede her şey kadınların ellerinden çıkar. İşletmeci hanımefendinin bize tandır ekmeği tarifini, inceliklerini göstereceği ve tandırda pişirme aşamasını hep beraber uygulayacağımız bu bölümde, çömlek peyniri, tereyağı, bölgede lezzeti ve kıvamıyla ün salmış pekmez ve odun ateşinde pişmiş çayımızla, bizim için pişirilmiş dumanı tüten ekmeklerle kahvaltımızı yapacağız. Tandır ekmelerinden dilerseniz kendiniz için satın alarak dolapta uzun sür saklanabilir olduğu için evlerinize götürebilecek ve kasabalı hanımlarımızın emeğine de destek olabileceksiniz.

2.istasyon: uçhisar kadın kalkınma derneği (09.30 – 11.30)

Uçhisar Kadın Kalkınma Derneği, günümüz Türkiye’sinde kadına dair sosyal projelerin en anlamlı ve güzel örneklerinden biridir. Bölge kadınlarının gündelik zorunluluklarını, sanata, ustalığa dönüştürdükleri yerdir. Yine anaçtırlar ve yine Türk misafirperverliğinin neferleridirler. Fakat aynı zamanda artık birer aşçı, sanatçı ve hatta esnaftırlar. Bünyesinde atölye, sunum mutfağı, restoran, kış bahçesi, dış bahçe, tandır evi (henüz tamamlanmadı) ve hanımların kendi ürünlerinin satıldığı bir mağaza bulunmaktadır. Bizler de atölyede mantı ve yağlama hamurlarını onlarla birlikte yoğuracak, açacak, iç harcı hazırlayarak mantılarımızı dizecek, kapatacak, pişirecek ve de tadacağız. Aside tatlısı yapımını da öğreneceğiz. Yine kuru patlıcan ve biber dolma, sarma, tarhana, erişte gibi Türk Mutfağının temsili lezzetlerinin Kapadokya tariflerini alacak, bizim için hazırlanan tadımlıklardan deneyeceğiz.

Adeta yöresel bir yemek okulu olan dernekten tüm yemeklerin tariflerinin de bulunduğu temsili ve hatıra amaçlı sertifikalarımızı alacağız.

3.istasyon: mustafapaşa hanımeli restoran (12.00 – 14.30)

Bölgede en bilinen Muhacir – Göçmen köyü Mustafapaşa, kendine özgü mimari yapısı ile de Kapadokya’yı ziyaret eden seyahat severlerin olmazsa olmaz gezi noktalarındandır. Mustafapaşalı muhacir bir ailenin işletmesi olan ve tüm ürünlerin yine yerel kadınların ellerinden çıktığı restoranımızda tandırda pişirim süresi 8 – 10 saati bulan testi kebabının ve yine 3 – 4 saati bulan tandır çorbasının hazırlanışını görecek, bizim için hazırlanmış tadımlıkları yine bir İç Anadolu klasiği olan yayık ayranı eşliğinde deneyeceğiz. İşletme sahiplerinin çay ikramlarından ufak bir yürüyüş ile köyü fotoğraflayabileceksiniz. Bebek ve Etnografya Müzesi’nde de hem müzeyi ziyaret edip hem Kahve molası verdikten sonra Ürgüp’e yola çıkıyoruz.

4.istasyon: sultan sofrası (15.00 – 16.30)

Kapadokya’da ev yemekleri ile ün salmış ve Kapadokya’da çekilen dizi ve filmlerde onayan oyuncuların da ilk tercihleri arasında bulunan restoranımıza geliyoruz. Apakla, herkesin iyi bildiği kuru fasulye yemeğinin yöresel ismidir. Kapadokya usulü apaklayı bir ev hanımın elinden yemek en doğru haliyle yemektir. Biz de ev tadında işletmesini ve mutfağını bize açan Sultan Hanım ile kimseye vermediği lezzet sırlarını paylaşacağız. Bulgur köfteyi tadacağız ve birlikte pekmezle pişirilen kayısı tatlımızı hazırlayacağız.

5.istasyon: kabak çekirdeği atölyesi (18.00 – 18.30)

Ürgüp merkezde bulunan kısmi üretim aktarında, ustamızdan kabak çekirdeğinin tarladan sofraya gelişinin öyküsünü öğreniyor ve fırınlanma işlemine tanıklık ediyoruz.

6.istasyon: guray seramik atölye & müze – avanos (19.00– 20.00)

Kapadokya mutfaklarının gerçek ustası Kızılırmak’tır. Tüm Anadolu’ya ustalık etmiş, yol göstermiştir. Her sofraya taht kurmuştur. Turumuzun son programına, yemeğin kültüre dönüştüğü yolculuğa tanıklık etmek için Avanos’a yol alıyoruz. Gün boyu Tandır ve ocaklarda kullanılan topraktan soframıza gelen tüm ürünleri bulabileceğimiz ayrıca yapımına tanıklık edebileceğimiz ve bize tarihte seramiğin izini sürme imkânı veren eşsiz mimarisiyle de büyüleyen müzeyi de ziyaret edebileceğimiz son programımızla günü tamamlıyoruz.

5 ziyaretçi şu anda bu paketi inceliyor!