fbpx

Büyülü Tatil Rotanız Kapadokya Balayı Turlarında

Gezerken büyüsüne kapılacağınız, dünya da eşi benzeri bulunmayan oluşumuyla Kapadokya belki de bir sonraki tatilinizin rotasını oluşturacak.

Volkan Patlamaları Sonrası Oluşan Kayaçlar

Milyonlarca yıl önce volkan patlamaları sonucu Kqpadokya bölgesinin akarsuları kurumuş. Lavların kapladığı platolar, lavlar soğuyunca yumuşak kayaçlara dömüşmüş. Bu kayaçlara tüf adı veriliyor. Yıllar içinde yağmur, sel, rüzgar ve akarsuların aşındırması ile bugünkü bildiğimiz eşsiz yapılara dönüşmüş.

Aşındırması kolay olan bu kayaçlara zaman içinde insanlar da müdahele etmiş ve taşları oyarak ev, manastır ve kilise yapmışlar. Gelin bu eşsiz coğrafyaya birlikte göz atalım. Kim bilir belki bir gün tatil rotanızı oluşturur.

Gelin Biz Size Anlatalım, Siz Seçin

Nevşehir, Aksaray, Malatya ve Kırşehir arasında kalan bu coğrafya tek bir ile ait değil. İçerisinde bir çok konaklama imkânı bulabileceğiz Kapadokya da yürüyüş, dağ bisikleti, atv kiralama veya araç kiralama yoluna başvurabilirsiniz.

Uçhisar; Şehre 5 km uzaklıkta Uçhisar kalesinin bulunduğu bu yer Kapadokyanın en yüksek noktası. Şehrin enfes panoramik manzarasını en iyi Uçhisar kalesinden görebilirsiniz. Uçhisar’a bağlı yeşilyurt köyünde 1972 yılında bir ailenin evlerinin önünde ki kayayı mahzene çevirmesiyle burada şarap üretimi başlamış. Kocabağ şarapçısı halen en lezzetli şaraplarından üretmekte.  Kapadokya tatilinizde mutlaka uğramanız gereken bir yer, Uçhisar.

Avanos Bölgesi; İçerisinde birçok görülmesi gereken yer bulunduran Avanos tatil rotanızda mutlaka bulunmalı.  Paşabağ; Göreme-Avanos yolu üzerinde Paşabağ Rahipler Vadisi olarak bilinen bir yer. Bildiğimiz şapkalı peri bacalarının en güzek örneklerini burada görebilirsiniz.

Devrent vadisi; değişik oluşumların çeşitli figürlere benzetildiği bu vadinin büyüsüne kapılacaksınız. Göremeye 10 dk mesafede bulunan bu vadide hayvan silüetlerine çok benzeyen oluşumlar var. Elleri iki yanına açılmış bir silüet ise Meryemana peribacası olarak biliniyor. Hayal vadisi veya Perili vadi olarak biliyor. Özel ulaşım ile gitmek mümkün.

Göreme-Avanos arasında yer alan Göremeye 2 km uzaklıkta bulunan Çavuşin köyü Kapadokyanın en eski yerleşim yerine sahip. Hristiyan dervişlerin yerleşim kurduğu köyde 12 klise mevcut. Her biri görülmeye değer olan yapılar 5. yydan kalma.  Güray Museum ise dünyanın ilk ve tek Yer Altı Seramik Müzesi olarak biliniyor ve Avanos’ta bulunuyor.

Detaylar bir sonraki yazımızda. İyi tatiller.

Kapadokya Balayı Turunun bir parçası olmak bizleri mutlu edecektir. Bekliyoruz, Whatsapp hattımız: +90 544 362 69 51

Lütfen Görüşlerinizi Paylaşınız

Diğer Balayı Tüyoları

Kapadokya’da Mutlaka Uğramanız Gereken Yerler
29 Ocak 2020
Bunları Yapmadan Balayınızdan Dönmeyin!
29 Ocak 2020
Gelinler Kapadokya Balayına Gelirken Kış Valizlerini Hazırlasın
28 Ocak 2020

Biz Buradayız

Bir sorunuz mu var?

Jakuzili odalarımızda eşsiz anlar için tüm sorularınızı cevaplandırmaktan memnuniyet duyarız.

+90 384 341 57 78

bilgi@kapadokyabalayituru.com